Посол Олефіров дав інтерв'ю фінському виданню "Maaseudun Tulevaisuus"
Інтерв’ю фінською мовою: https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/artikkeli-1.229795.
Україна, відома як житниця Європи, готується до весняної посівної в умовах війни.
Між окупованим Росією Кримом і конфліктом на сході України можна провести паралелі із загарбанням фінської Карелії колишнім Радянським Союзом. Про це каже Андрій Олефіров, який вже три роки є послом України у Фінляндії. Він, зокрема, посилається на постріли в Майніла під час Зимової війни 1939 року. «Це - не «холодна», а справжня війна».
Окуповані частини Донбасу на сході України та Крим становлять сім відсотків території України, що перебуває під контролем росіян та їх поплічників.
Андрій Олефіров зберігає оптимізм: «У мене немає іншого вибору. Це - моя країна, а я – дипломат», - пояснює 45-річний українець. Посол зберігає оптимізм і каже, що в історії траплялися події, в які багато хто не вірив. Олефіров народився в той час, коли Україна була частиною Радянського Союзу. Його батьки ніколи б не повірили, що їхній син стане послом незалежної України у Фінляндії.
В Україні триває справжня війна. Захоплення Криму, що входить до складу України, відбулося чотири роки тому. Президент Володимир Путін буде залишився при владі в Росії, а Кримський півострів продовжує залишатися під Росією, незважаючи на протести та санкції від решти світу.
«Понад 10 000 людей загинули протягом останніх чотирьох років через агресію російських військ на Донбасі. У нас є два мільйони біженців зі східної України та Криму, які були змушені залишити свої домівки», - каже український посол Олефіров.
Україна як європейська житниця.
Україна має в цілому 41,5 млн. гектарів сільськогосподарських угідь, 70% від загальної площі. Одна третина чорнозему у світі знаходиться в Україні.
У Європі Україна входить до десятки найбільших виробників сільськогосподарської продукції. Як експортер пшениці, кукурудзи та ячменю, Україна є найбільшою в Європі. Важливим експортним продуктом є також соняшникова олія.
Урожай збирається в липні та серпні. Ячмінь вирощується особливо у східних частинах країни. Він буде засіяний навесні, а урожай збиратиметься в серпні.
Як сільське господарство може бути успішним у східному регіоні Донбасу? «Більша частина Донбасу - промислова зона, вугільна та металургійна промисловість, і війна не вплинула на сільськогосподарський потенціал України», - каже Олефіров.
Угода про припинення вогню, укладена у Мінську, все ще існує. «Але Росія її не дотримується», - каже посол Олефіров.
З початку року на сході України пролунали тисячі постирілів із важкої зброї, попри те, що відповідно до домовленостей регіон мав бути звільнений від гармат, танків.
У лютому на Мюнхенській конференції з питань безпеки українська тематика широко обговорювалася. Президент Фінляндії Саулі Ніністо зустрівся в Мюнхені, зокрема, із Президентом України Петром Порошенком та віце-президентом США Майком Пенсом.
На конференції обговорювалася ідея введення на Донбас миротворчих сил ООН, у складі таких країн, як Фінляндія, Швеція, Ірландія, Австрія, але ця пропозиція не була широко підтримана. Водночас, Україна не згодна, щоб місія розміситилиася лише уздовж лінії зіткнення.
Угода про вільну торгівлю з ЄС підтримує Україну.
Україна відновила свою економіку. Економіка також отримує зиск від Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС, яка набрала чинності у вересні 2017 року.
Посол Андрій Олефіров виступив з доповіддю про торговельні відносини між Україною, ЄС та Росією у Пан'європейському інституті в університеті м. Турку у березні.
Олефіров повідомив журналістам, що в минулому році ЄС зміцнив свою позицію як головний торговельний партнер України. І експорт України до ЄС, і імпорт з ЄС до України зросли на 27% у січні-серпні минулого року. Найбільше Україна експортує до Німеччини та Польщі. Обсяги імпорту є найбільшими з Італії.
За словами Олефірова, запровадження законодавства та стандартів ЄС в Україні сприяє торгівлі України як з ЄС, так й іншими країнами світу. Корупцію потрібно долати у т.ч. задля отримання довіри від інвесторів.
У минулому році економіка України зросла на 2.2%. За словами посла Олефірова, економісти прогнозують в цьому році 3,2 відсотка економічного зростання. Ці прогнози перевищують як показники Росії (1,7 відсотки), так і прогнози економічного зростання Фінляндії (2,8-3,3 відсотки).