Посол Андрій Олефіров дав інтерв'ю фінському виданню "Pohjalainen" з актуальних питань зовнішньої політики і двосторонніх українсько-фінських відносин.
Ситуація в Україні схожа на Зимову війну
Довіра України до Росії зникла, вважає посол Андрій Олефіров. Європейські відносини допомагають виправити ситуацію.
Як підкреслив посол Андрій Олефіров, одним з найбільших досягнень фінського суспільства є довіра до власних ЗМІ.
- Люди тут справді серйозно ставляться до інформації журналістів, таких як Джессіка Аро. Канал "Росія сьогодні" спробував закріпитися у Фінляндії, але не мав достатньої аудиторії.
Андрій Олефіров вважає, що ставлення Фінляндії до ситуації з Росією таке: підтримка нормальних відносин, але підготовка до найгіршого.
- Ми довіряли Росії і зберігали безвізовий режим, але тепер у нас така ситуація. Росія уклала низку угод з Україною, але вона порушує їх кожен раз. Ми не можемо довіряти такому партнеру.
Взимку 2014 Андрій Олефіров працював у Києві. Після революції на Майдані, він отримав телефонний дзвінок від товариша з Мурманську.
- Він сказав, що готовий евакуювати мою сім'ю і мене. Я сидів у своєму офісі недалеко від Майдану і дивувався, про що він каже.
Іноземні ЗМІ копіювали російські ЗМІ і мали іншу картину подій, ніж вони були насправді. Росія представляла Київ як хаотичний збір революціонерів. Олефіров сказав, що не може зрозуміти, як пропаганда так легко може обдурити розумну людину.
- Інформаційні атаки є безперервними, і Україна є їх головною метою. З іншого боку, Фінляндія знає, як краще готуватися до впливу інформаційних кампаній.
Андрій Олефіров працював Послом України в Фінляндії з кінця 2014 року. Він вперше відвідав Ваасу в понеділок, де його мета полягала не тільки в просуванні інтересів України в регіоні, але й в заохочуванні інвестицій.
- Приблизно 10 000 українців працюють щорічно у Фінляндії, більшість з них - сезонні працівники. Для них Остроботнія - приваблива територія.
Олефіров зустрівся з ректором Університету Вааси та мером Вааси. В університеті особливий інтерес представляли дослідження енергоефективності. Енергетичні питання Україні є одним з найважливіших пунктів розвитку.
Олефіров порівнює нинішню ситуацію в Україні із Зимовою війною. Дії президента Володимира Путіна, на його думку, є прямим прикладом спроб Сталіна втрутитися у фінську політику.
- У 1939 році з Карелії люди з усієї території були евакуйовані. У 2014 році, українці, які були змушені залишити свої домівки через російську агресію, залишилися в Україні. Вони не хочуть їхати зі своєї країни.
За словами Олефірова, Україна докладає всіх зусиль, щоб стати країною-членом ЄС. Немає страху, що люди негайно вирушають до інших країн ЄС, навіть якщо їм відкриті кордони.
- Українці хочуть побудувати свою країну як краще житло.
Олефіров каже, що нове покоління українців бажає відкрити світ, але повернутися до країни свого походження. Безвізовий режим до ЄС було спрощено в минулому році, що є гарною ціллю для цієї мети.
- Я сподіваюсь, що мої діти будуть жити в Україні як частині вільної Європи.
Андрій Олефіров
• Посол України в Фінляндії з грудня 2014 року.
• 46 років, розлучений, живе у Гельсінкі.
• Має дітей віком 10 і 15 років, які відвідують фінську школу.
• Говорить українською, російською, італійською, іспанською, хорватською та англійською мовами.
• Хоббі - читання. Остання книга - роман Умберто Еко «Маятник Фуко» на мові оригіналу.
• Користувач Twitter із понад 10 000 читачів.