Точка зору: Енергія – засіб впливу, який Росія використовує проти України та Європи.
Росія карає Україну припиненням постачання газу посеред надзвичайно холодної зими.
Міністр закордонних справ Сойні в Україні: «Енергія є одним з інструментів політичного впливу».
Росія використовує енергію як інструмент сили. Російська енергетична компанія "Газпром" знову перекрила газові потоки в Україну і далі до Центральної Європи.
Росія заінтересована в нестабільності в Україні. Це стало зрозуміло після окупації Криму та війни на сході Україні. В Україні й надалі триває війна. Україна намагається здійснити такі реформи, як викорінення корупції та побудувати економіку за західними стандартами. Довгостроковий дефіцит енергії взимку не сприяє досягненню цих цілей.
Посол України Андрій Олефіров наголошує на тому, що непередбачуваність "Газпрому" в Україні має розглядатися як попереджувальний сигнал для усієї Європи і особливо для тих країн, які позитивно ставляться до проекту «Північний потік 2».
Олефіров в інтерв'ю виданню «Verkkouutiset» заявив, що Україна закликає усіх своїх партнерів оцінити справжні цілі "Північного потоку 2" та подібних проектів.
У Фінляндії прем'єр-міністр Юха Сіпіля усе ще вважає «Північний потік», у першу чергу, економічним проектом, а не політичним.
***
Я особисто відчула, що означають перебої з енергопостачанням три роки тому. Тоді я жила в Києві кілька місяців посеред холодної зими. У Кімнаті було холодно. З електричним радіатором ми отримали трохи додаткового тепла для квартири, але все-одно повітря було холодне як морозиво.
На початку 2015 року війна на Сході України інтенсифікувалася. У лютому відбулася битва за Дебальцеве. Тоді Росія «закрутила гайки» як у зоні бойових дій, так і в енергетичному секторі. Такі дії Росії спричинили людські смерті, але також дестабілізували внутрішню ситуацію в Україні.
***
Міністр закордонних справ Тімо Сойні відвідав на цьому тижні Київ. Він, крім багатьох інших питань, обговорив зі своїм українським колегою Павлом Клімкіним поточну газову кризу.
Я розмовляла з Сойні по телефону. Пан Сойні підкреслив, що укладені угоди повинні дотримуватися усіма, включаючи і Росію. Я запитала Сойні, чи варто турбуватися про енергетичні угоди з Росією, а саме про ядерний проект «Росатому» та проект "Газпром" Nord Stream 2 ". Сойні сподівається, що Росія дотримуватиметься угод з Фінляндією.
Тим не менше, суть справи така: Росія порушила міжнародні договори та міжнародне право, коли окупувала Крим і розпочала війну у східній Україні, а також щодо газових угод з Україною.