Посольство України в Фінляндській Республіці та Республіці Iсландія (за сумісництвом)

Київ 21:41

В Гельсінкі долучились до міжнародної акції “Читання імен. Сандармох”

05 серпня, 21:49

5 серпня в День пам’яті жертв “Великого терору” Посольство України спільно з Товариством українців у Фінляндії долучились до міжнародної акції – Реквієм «Читання імен. Сандармох».

Під час заходу присутні згадували імена жертв масових розстрілів 1937 року в урочищі Сандармох, серед яких були найвидатніші постаті українського відродження 20-х років ХХ століття - Лесь Курбас, Микола Куліш, Марко Вороний, Микола Зеров, Валер'ян Підмогильний, Григорій Епік, Михайло Яловий, Валер’ян Поліщук та інші. 

Учасники заходу також запалили символічну свічку пам`яті та вшанували загиблих хвилиною мовчання.

Довідково: 5 серпня 1937 року вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху «чистка» суспільства від реальних та потенційних опонентів владі, від елементів, які «не годилися для будівництва комунізму». Теоретичне обґрунтування цих заходів здійснив новий нарком НКВД Ніколай Єжов, а вдосконалив особисто Сталін.

За період «Великого терору» на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів.

Лише в урочищі Сандармох поблизу міста Медвеж’єгорська в Карелії у період 27 жовтня – 4 листопада 1937 року з нагоди наближення 20-річчя Жовтневої революції було розстріляно 1111 осіб, із них 287 українців та осіб, долі яких пов’язані з Україною. 

За відкритими даними, в Сандармосі було розстріляно 677 українців.

Згідно інформаційного матеріалу, підготовленого Українським інститутом національної пам’яті.