Посольство України в Фінляндській Республіці та Республіці Iсландія (за сумісництвом)

Київ 23:32

Фінляндська Республіка

Рекомендації щодо правил поведінки

З метою запобігання потраплянню громадян України у скрутні ситуації за кордоном, пов'язані із наслідками їх втягування у протиправну діяльність на території іноземних держав, Міністерство закордонних справ наполегливо рекомендує громадянам України враховувати таке.

Виїзд громадян України за кордон має здійснюватися на законних підставах відповідно до запланованої мети поїздки та згідно з вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування; здійснення підприємницької діяльності, в рамках виконання зовнішньоекономічних контрактів, забезпечення міжнародних перевезень тощо, необхідно свідомо та відповідально ставитися до вибору пропонованої діяльності та порядку її здійснення, реалізовуючи своє право на працю виключно з використанням офіційних механізмів і процедур.

При цьому слід уникати відносин із сумнівними особами та посередницькими структурами, які, користуючись необізнаністю, вразливим становищем та вводячи в оману, можуть мати на меті втягнення особи у злочинну діяльність (контрабанда, найманство, незаконне надання послуг військового призначення та подвійного використання, торгівля людьми тощо) з відповідними правовими наслідками.

Крім цього, готуючись до закордонної поїздки, громадянам слід з'ясувати можливі застереження МЗС щодо відвідання тієї чи іншої країни. Серйозне занепокоєння викликає ситуація, коли, незважаючи на рекомендації утриматися від поїздок до окремих країн у зв'язку зі складним безпековим становищем та можливими загрозами їхньому життю і здоров'ю, які виникають у цьому зв'язку, а саме: неправомірні затримання, неможливість місцевої влади гарантувати безпеку та правопорядок, триваючі конфлікти та збройні сутички, мають місце факти виїзду наших громадян до кризових регіонів світу, у тому числі з метою працевлаштування з використанням нелегальних каналів.

МЗС закликає громадян України, які знаходяться за кордоном, дотримуватися законів країни перебування, а також здійснювати відповідні кроки (ставати на консульський облік, якщо термін перебування перевищуватиме 3 місяці, або повідомляти свої установчі і контактні дані у разі менш тривалої подорожі закордонним дипломатичним і консульським установам), спрямовані на створення передумов, необхідних для забезпечення можливості надання необхідної допомоги у випадку надзвичайних обставин.

Перед початком подорожі до Фінляндії, щоб уникнути непорозумінь і непередбачуваних ситуацій під час відвідання країни, необхідно ознайомитися з деякими рекомендаціями.

Правила дорожнього руху

Подорожуючи Фінляндією автомобілем, необхідно дотримуватись правил дорожнього руху.

За порушення правил дорожнього руху законодавством Фінляндії передбачено штраф або позбавлення волі.

Певні ділянки доріг обладнанні камерами відеоспостереження.

Порушення правил дорожнього руху і неоплачений штраф можуть стати причиною для відмови у візі при повторному візиті.

Паркування

Автомобілі в Фінляндії можна залишати на платних і безкоштовних стоянках. В центрі міста паркувальні місця в основному, платні. Сплатити за стоянку можна за допомогою спеціального паркувального автомату після чого залишити квиток під лобовим склом.

На безкоштовних стоянках автомашини можна залишати на певний час або без обмежень у часі, що зазначено на відповідному знаку біля місця паркування. Для відліку часу паркування, необхідно розмістити на приладній панелі автомобіля спеціальний паркувальний годинник, який можна придбати в будь-якому торговельному закладі (в кіосках, магазинах, на автозаправках).

Штрафи за порушення правил паркування виписує паркувальний інспектор або поліція. Виписаний штраф слід сплатити в будь-якому банку протягом найближчих двох тижнів.

Детальніше про правила на автошляхах Фінляндії можна дізнатися з брошури Міністерства транспорту Фінляндії (англійською):

http://www.expat-finland.com/pdf/driving_in_finland.pdf

Домашні тварини

Для ввозу у Фінляндію тварин необхідно оформити всі ветеринарні документи на тварину.

Паління

З 2007 року в країні діє заборона на паління в громадських місцях. Палити дозволено тільки на вулиці, в нечисленних готельних спеціальних номерах, в спеціальних кімнатах для паління. За паління в недозволеному місці накладається штраф.

Безпекова ситуація у Фінляндії

Основна інформація з безпеки у Фінляндії

Фінляндія відзначається низьким рівнем можливих терористичних загроз. Криміногенна ситуація на низькому рівні, але не зважаючи на це, існує загроза стати жертвою кишенькових злодіїв в багатолюдних місцях під час туристичного сезону.

Громадський транспорт відповідає високим стандартам та відзначається пунктуальністю.

Хоча транспортна інфраструктура в країні відмінна, умови пересування на дорогах можуть стати дуже небезпечними через ожеледицю і під час зимових місяців. Якщо Ви подорожуєте Фінляндією за кермом, всі автомобілі повинні бути готові до зимових умов, автомобіль повинен мати зимові шини (або шиповані чи нешиповані) - це є юридичною вимогою з 1 грудня по 28 лютого, рекомендується використовувати зимові шини і після цього періоду для безпеки.

Температура може впасти до дуже низьких температур у зимовий період, відвідувачам настійно рекомендується одягати теплий одяг і носити тепле взуття відповідно до погоди.

Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або в громадському транспорті заборонено і може привести до арешту поліцією.

Умови працевлашутвання

Українським громадянам для працевлаштування у Фінляндії необхідно отримати дозвіл на проживання з метою працевлаштування. За цим дозволом потрібно звертатися до прибуття у Фінляндію; документи потрібно подавати до закордонного представництва Фінляндії.

Фінський роботодавець зі свого боку повинен звернутися до місцевого бюро зайнятості для отримання дозволу наймати на ту чи іншу роботу іноземного працівника. При рішенні щодо видачі подібного дозволу береться до увагу ситуація на фінському ринку праці в той момент. На цьому сайті є контакти тих бюро зайнятості, які розглядають питання дозволів та реєстрації.

Дозвіл на проживання з метою працевлаштування видається робітнику в межах професії. Тобто, працівник може змінити роботодавця та влаштуватися на іншу роботу, за умови що він працюватиме в рамках тієї професії, щодо якої йому видали дозвіл на проживання.

Дозволи видаються щонайменше на один рік, якщо немає підстав для їх видачі на коротший термін. Для продовження терміну дозволу на проживання потрібно звертатися в поліцію за місцем проживання.

Після отримання дозволу на проживання та роботу у Фінляндії, Ви отримуєте персональний номер, який автоматично вноситься до бази даних реєстру населення країни. До реєстру населення мають доступ усі державні установи та організації, які безпосередньо працюють з питаннями перебування та роботи іноземців у країні: МВС, міністерство праці, відомство у справах іноземців, податкове відомство, та інші.

Всі іноземці, які отримали дозвіл на проживання та роботу у країні, підлягають обов'язковому соціальному страхуванню i мають такі ж права, що i громадяни Фінляндії. Фінляндія належить до країн з досить високим рівнем соціально-правового захисту зазначеної категорії осіб.

Більше інформації щодо дозволів на проживання з метою працевлаштування на сайті Міграційної служби: www.migri.fi/netcomm/content.asp та сайті Міністерства праці Фінляндії тут (є інформація російською мовою).

Право на роботу у Фінляндії без дозволу на проживання з метою працевлаштування

У певних випадках дозволено займатися оплачуваною діяльністю у Фінляндії, не маючи дозволу на проживання з метою працевлаштування.

Таке право мають наступні категорії іноземних працівників:
перекладачі, вчителі, експерти, які приїхали працювати у Фінляндію за запрошенням чи контрактом на термін не більший, ніж 3 місяці;
професійні артисти, спортсмени чи їх асистенти, які приїхали працювати у Фінляндію за запрошенням чи контрактом на термін не більший, ніж 3 місяці;
моряки, які працюють на суднах, що входять до переліку міжнародних комерційних суден або таких, які плавають переважно між міжнародними портами;
збирачі ягід чи фруктів, які планують працювати у Фінляндії не більше, ніж 3 місяці;
постійні працівники компанії з іншої країни, що входить до ЄС/ЄЕП, які виконують тимчасові чи підрядні роботи у Фінляндії.

Au-pair

Au-pair у Фінляндії це оосба віком від 17 до 30 років, яка приїхала до Фінляндії з метою ознайомлення з фінською та/чи шведською мовою та культурою.

Для того щоб поїхати Au-pair до Фінляндії, не потрібно отримувати дозвіл на проживання з метою працевлаштування, достатньо звичайного дозволу на проживання.

Заяву на отримання цього дозволу потрібно подавати до фінського посольства до приїзду в Фінляндію. Рішення про видачу дозволу приймає Імміграційна служба Фінляндії.

Зазвичай, для отримання цього дозволу особа повинна надати контракт з фінською родиною, підтвердження зацікавленості у фінській мові та культури, інформацію про курси фінської чи шведською мови, які вона відвідуватиме у Фінляндії та інші документи (за точним списком документів потрібно звертатися до Посольства Фінляндії в Україні).

Детальніше про au-pair у Фінляндії можна прочитати у буклеті, який підготували спеціалісти Імміграційної служби (англйсьокю мовою).

Корисні лінки для пошуку роботи у Фінляндії
www.mol.fi/paikat/
www.aarresaari.net
www.oikotie.fi
www.staffpoint.fi
www.biisoni.fi
www.monster.fi
www.uratie.net
www.uranus.fi
www.tyopaikat.com
www.careerjet.fi

Надання медичних, соціальних послуг

Фінляндія відзначається високим рівнем медичного обслуговування. Медичний персонал закладів охорони здоров'я, як правило, володіє англійською мовою.

Якщо під час вашого перебування у Фінляндії вам необхідна невідкладна медична допомога, ви можете звернутись до місцевого медичного центру або клініки, під назвою "Еnsiapuasema" (медпункт).

Зазвичай медпункти знаходяться при районних лікарнях, щоб забезпечити повний спектр медичних послуг. При зверненні до медичного закладу необхідно мати при собі паспорт.

З метою виклику невідкладної медичної допомоги, необхідно звернутися до відповідних служб з надзвичайних ситуацій за телефоном 112.

Пенсійний фонд КЕЛА (KELA) покриває частину витрат, пов’язаних з наданням медичних послуг, громадянам, які зареєстровані в цьому фонді. Розмір компенсації варіюється в залежності від випадку.

Громадяни України, які не зареєстровані в пенсійному фонді, сплачують медичні послуги надані медичним закладом в повному обсязі. Оплата може бути здійснена за власні кошти, або за рахунок страхової компанії, в якій застрахований пацієнт.

Громадянам України, які мають особливі медичні потреби, необхідно проконсультуватись з особистим лікарем і вжити відповідних заходів перед поїздкою, зокрема, забезпечити свої потреби достатньою кількістю необхідних ліків. При цьому, необхідно мати при собі медичну довідку від лікаря щодо необхідності їх використання.

Як правило, медичні препарати можна придбати в місцевих аптеках («Apteekki" фінською мовою) за рецептом лікаря.

Більшість аптек працюють в робочий час з 10-00 по 18-00, але є аптеки, які працюють цілодобово.

Додаткову інформацію про медичне обслуговування у Фінляндії можна отримати за телефоном (09) 10 023 або на веб-сторінці http://www.hel.fi/hki/helsinki/ru/Services_ru/Health_care_services

Служба працює цілодобово.

Митні питання тощо

Безмитний імпорт при поїздках усередині ЄС

Хоча не існує обмежень на кількість алкоголю і тютюну, яку можна імпортувати з країн ЄС, митні чиновники, швидше за все, будуть задавати Вам питання, якщо у Вас буде більше ніж:

Тютюнові вироби:

 • 800 цигарок;
 • 400 сигарил (не більше 3 г кожна);
 • 200 сигар;
 • 1 кг тютюну.

Алкогольні напої:

 • 10 літрів спиртних напоїв більше 22%;
 • 20 літрів алкогольних напоїв менше 22%;
 • 90 літрів вина (але не більше 60 літрів ігристого вина);
 • 110 літрів пива.

Такі обсяги продукції можуть бути вилучені, якщо митні чиновники вирішать, що вони носять комерційний характер.

Безмитний імпорт при в'їзді з-за меж ЄС

Алкогольні напої

Мандрівники старше 17 років можуть імпортувати (в особистому багажі) такі товари:

 • 1 літр алкогольних напоїв, який перевищує 22% обсягу алкоголю, або не-денатурований етиловий спирт 80% об'єму і більше
 • 2 літри алкогольних напоїв, який не перевищує 22% обсягу алкоголю
 • 4 літри неігристого вина
 • 16 літрів пива

Пасажири можуть об'єднати перші два типи алкоголю, але так щоб обсяг алкоголю не перевищував 100%.

Мандрівники старше 17 років, які належать до наступних категорій:

 • особи, які проживають у прикордонній зоні (області за кордонами Європейського Союзу, включаючи: Албанію, Боснію і Герцеговину, Хорватію, Македонію, Сербію і Чорногорію)
 • працівники в прикордонній зоні,
 • екіпажі транспортних засобів, між третіми країнами та Євросоюзом, можуть імпортувати (в особистому багажі) алкогольні напої в таких кількостях:
 • 0,5 літра алкогольних напоїв, який перевищує 22% обсягу алкоголю, або не-денатурований етиловий спирт 80% об'єму і більше
 • 0,5 літра алкогольних напоїв, який не перевищує 22% обсягу алкоголю
 • 0,5 літра неігрістого вина
 • 2 літрів пива.

Пасажири можуть об'єднати перші два типи алкоголю, але так щоб обсяг алкоголю не перевищував 100%.

Зверніть увагу, список прикордонних зон, цілком залежить від правил ЄС і перелік, зазначений вище, може змінитися.

Тютюнові вироби

Подорожуючи літаком або кораблем , мандрівники старше 17 років можуть імпортувати тютюнові вироби тільки для особистого використання в таких кількостях:

 • 200 цигарок або
 • 100 сигарил або
 • 50 сигар або
 • 250 г тютюну.

Кожна вищевказана кількість тютюнових виробів становить 100%.

Подорожуючи по суші , мандрівники старше 17 років може імпортувати тютюнові вироби тільки для особистого використання в таких кількостях:

 • 40 цигарок або
 • 20 сигарил або
 • 10 сигар або
 • 50 г тютюну.

Кожна вищевказана кількість тютюнових виробів становить 100%.

Інші товари

 • Ліки - лише для особистого використання
 • Товари для особистого користування некомерційного характеру на суму не більше 430 євро при подорожі літаком або кораблем
 • Товари для особистого користування некомерційного характеру на суму не більше 300 євро при подорожі по суші
 • Товари для особистого користування некомерційного характеру на суму не більше 150 євро для мандрівників до 15 років.

Предмети некомерційного характеру носять випадковий характер і складаються виключно з товарів для особистого чи сімейного використання мандрівника, або товарів, призначених в якості подарунків.

Забороняються

 • М'ясна і молочна продукція, вироблена не в країнах ЄС, за винятком продукції в обмежених кількостях з Андорри, Хорватії, Фарерських островів, Гренландії, Ісландії і невеликої кількості певних продуктів з інших країн
 • Види, що охороняються, і продукція з них, перераховані СИТЕС(Вашингтонська конвенція), наприклад, слонова кістка, панцир черепахи, корали, шкіра рептилій, дерево з амазонських лісів.

Обмежений імпорт

 • домашні тварини мають бути ідентифіковані(клеймо або електронна система ідентифікації), вакциновані проти сказу, а також потрібний ветеринарний сертифікат. Для отримання додаткової інформації зверніться в Посольство Фінляндії в Україні.
 • не більше 10 кг м'яса, молока і молочних продуктів, привезених з Хорватії, Фарерських островів, Гренландії та Ісландії
 • сухе молоко для немовлят, дитяче харчування та спеціальні медичні продукти харчування (включаючи їжу для тварин), можуть бути дозволені, якщо їх не потрібно зберігати в холодильнику до відкриття, і якщо ця продукція фабричного виробництва в упаковці з оригінальною печаткою (якщо тільки не використовується в нині) та її кількість не повинна перевищувати 10 кг, виробленої в Хорватії, на Фарерських островах, у Гренландії та Ісландії, а також 2 кг, якщо вироблена в інших країнах.
 • риба, тільки якщо вона випотрошена і її вага не перевищує 20 кг,
 • валюта - без обмежень, якщо вона імпортується з країн ЄС. Всі мандрівники, які прибувають з-за меж ЄС, повинні декларувати суми, що перевищують 10,000 євро або еквівалент в іншій валюті.
 • пальто, хутряне і шкіряне взуття, зроблене з видів тварин, що охороняються, - потрібен спеціальний дозвіл.

Для отримання додаткової допомоги звертайтеся в митні органи Фінляндії безпосередньо. Вони нададуть останню інформацію про митні правила та експортно-імпортних процедури.

Контактна інформація митних органів Фінляндії

Адреса:
Vilhonvuorenkatu 12 B, PO Box 62
00501 Helsinki
Телефон: +358 (0)20 690 600
+358 (0)20 690 600
+358 (0)9 6141
+358 (0)9 6141
Вебсайт: http://www.frca.org.fj/

Для отримання додаткової інформації про обмеження, попереджень про безпеку, політичних новин, а також основних напрямків подорожей, будь ласка, зв'яжіться з найближчим посольством Фінляндії.

Список посольств Фінляндії в усьому світі: http://finland.visahq.co.uk/embassy/United-Kingdom/

Корисні номери телефонів

У разі виникнення будь-яких ситуацій, у яких вам потрібна допомога, необхідно телефонувати на номер 112 - служба надзвичайних ситуацій.

Для отримання додаткової практичної інформації про Фінляндію пропонуємо використати нижченаведені посилання:

Посольство Фінляндії в Україні
www.finland.org.ua (українською, англійською, шведською)

Міністерство закордонних справ Фінляндії
http://formin.finland.fi (фінською, анлійською, шведською)

Міграційна служба Фінляндії
www.migri.fi (фінською, англійською, шведською)

Міністерство праці Фінляндії
www.mol.fi (фінською, анлійською, шведською)

Міністерство освіти Фінлядії
www.minedu.fi (фінською, шведською, англійською)

"Відкрий для себе Фінляндію" (СІМО)
http://finland.cimo.fi (англійською)

Портал "Віртуальна Фінляндія"
http://virtual.finland.fi (англійською, французькою, іспанською, німецькою, російською)

Корисні лінки щодо Фінляндії на сайті Посольства Фінляндії в Україні
www.finland.org.ua/public/default.aspx

Часті запитання

Паспортні питання

1.    За скільки місяців потрібно подавати заяву на оформлення нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон (т.зв. "закордонного паспорта")?
Виходячи з положень вітчизняного законодавства та частоти доставлення дипломатичної пошти до Посольства, ми рекомендуємо подавати заяву за 4 місяці.

2.    Чи можу я оформити в Посольстві паспорт громадянина України (т.зв. "внутрішній паспорт")?
Ні. Оформлення паспорта громадянина України відбувається виключно за поданням заяви до підрозділу Державної міграційної служби України.

3.    Чи можна надіслати до Посольства документи для оформлення паспорта поштою?
Ні. Особиста присутність заявника або його законного представника (за наявності відповідних повноважень) є обов’язковою.

4.    Чи можна внести дані (вклеїти фото) про дитину до мого паспорта?
Ні. Натомість у Посольстві можна оформити дитині окремий паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

5.    Моїй дитині виповнилось 16 років. Чи може вона оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон (т.зв. "закордонний паспорт") без попереднього оформлення паспорта громадянина України (т.зв. "внутрішнього паспорта")?
Тільки якщо ваша дитина виїхала разом з Вами на постійне проживання за межі України. В іншому випадку, оформленню паспорту громадянина України для виїзду за кордон має передувати оформлення паспорта громадянина України.

Питання нотаріату

1.    Чи можна в Посольстві оформити довіреність?
Так. Можна. Для цього Вам потрібно при собі мати паспорт, ідентифікаційний номер та квитанцію про сплату консульського збору у розмірі 75 євро.

2.    Я буду виїжджати з України до Фінляндії з дитиною, яка молодше 16 років. Чи потрібний мені дозвіл від батька дитини?
Так. Потрібний, якщо батько дитини є громадянином України. Додатково пропонуємо скористатись інформацією з сайта Державної прикордонної служби (http://dpsu.gov.ua/ua/activities/skipping/skipping_4.htm).

3.    Яким чином у Посольстві можна оформити документ про мій сімейний стан з тим, щоб я міг/могла одружитись у Фінляндії?
Під час Вашого особистого відвідання Посольства Ви можете підписати спеціальну заяву. У разі, якщо Ви до цього часу вже перебували у шлюбі, то консулу необхідно надати відповідний документ про недійсність попереднього шлюбу. На підставі Вашої заяви консул оформлює документ англійською мовою, що підтверджує Ваш сімейний стан. Консульський збір у цьому випадку складає 60 євро.

Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку за кордон

Режим в'їзду до іноземних країн громадян України

Порядок в’їзду громадян України на територію Нагірного Карабаху (Азербайджан) та прилеглих до нього районів
Територія Нагірного Карабаху (Азербайджанська Республіка) та семи прилеглих до нього районів Азербайджанської Республіки (Агдамський, Лачинський, Кельбаджарський, Губадлинський, Зангеланський, Джебраїльський, Фізулінський) є забороненою для відвідування у зв’язку з нагірно-карабаським конфліктом між Азербайджаном та Вірменією.
Відвідування території Нагірного Карабаху без попередньої згоди на це офіційних органів Азербайджану суворо забороняється. Порушення встановленої норми призводить до автоматичного включення іноземців до списку персон нон ґрата для Азербайджану.
Доступ дипломатів та представників міжнародних правозахисних організацій на територію Нагірного Карабаху наразі обмежено, що робить неможливим надання громадянам України своєчасної допомоги.
Під посиленим контролем спеціальних служб та сил правопорядку також перебувають прилеглі до окупованої території райони, зокрема Тертерський, Агджабедінський, Бардинський, Геранбойський. Особливу увагу слід приділяти перебуванню у цих районах Азербайджану, оскільки недостатня кількість інформаційно-вказівних знаків може бути причиною критичного наближення до згаданих територій.
У зв’язку із зазначеним, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утримуватись від відвідання Нагірного Карабаху та прилеглих до нього семи районів.
Звертаємо також увагу фізичних і юридичних осіб України на те, що ведення будь-якої діяльності, у т.ч. й комерційної, на території Нагірного Карабаху без згоди на це офіційного Баку суворо забороняється.

Безпекова ситуація в Азербайджанській Республіці
Ситуація на території Азербайджану залишається стабільною, контрольованою правоохоронними органами.
Криміногенна ситуація характеризується невисоким рівнем злочинності. За офіційними даними, на теренах СНД Азербайджан посідає перше місце за всіма показниками, пов’язаними з мінімальним рівнем стану злочинності та боротьби з нею.
У контексті заходів з підвищення безпеки дорожнього руху забороняється керувати транспортними засобами із затемненим склом, а також ввезення таких автомобілів із-за кордону.
На Апшеронському півострові популярними для відвідування іноземними туристами є міста Баку та Сумгаїт, у центральній частині країни – Гянджа та Євлах, а також північні райони Азербайджану, які межують з територією Росії. Відвідування цих місць є цілком безпечним,у районах створена необхідна інфраструктура для відпочинку і проживання.

Порядок в’їзду громадян України на територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії (Грузія)
Відповідно до Закону Грузії «Про окуповані території», в’їзд громадян України та інших країн до Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії можливий лише за наявності спеціального дозволу компетентних органів Грузії і тільки з напрямку Зугдідського муніципалітету – до Абхазії, і Горійського муніципалітету – до Цхінвальського регіону/Південної Осетії. В’їзд на ці території з інших напрямів, зокрема через пункти пропуску «Адлер», «Псоу» і «Нижній Зарамаг» з боку Російської Федерації, а також проїзд через них на територію Зугдідського та Горійського районів Грузії заборонений. Порушення діючого режиму розглядається як незаконний перетин кордону, що кримінально переслідується. Вчинення даного злочину карається позбавленням волі строком від двох до чотирьох років  або значним матеріальним штрафом у розмірі від 1000 до 1500 дол. США.
Криміногенна ситуація на території Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії залишається напруженою. Існує реальна загроза безпеці та життю іноземних громадян, у т.ч. затримання та звинувачення громадян у порушенні порядку в’їзду та перебування на території самопроголошених утворень.
Доступ дипломатів та представників міжнародних правозахисних організацій на територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії наразі обмежено, що робить неможливим надання громадянам України своєчасної допомоги.
У зв’язку із зазначеним, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утримуватись від відвідання Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії, а також прилеглих до них районів.
Громадянам України, які після 2008 року відвідували територію Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії і мають в паспортних документах відмітки про проходження прикордонного контролю, також наполегливо рекомендується утриматись від поїздок до Грузії через небезпеку кримінального переслідування.
Звертаємо також увагу на те, що на території Абхазії та Цхінвальського регіону/Південної Осетії заборонено ведення будь-якої діяльності, зокрема  торговельно-економічної, міжнародне повітряне, морське, залізничне та автомобільне сполучення, користування державними ресурсами, здійснення фінансово-кредитних операцій, операцій з нерухомим майном тощо.

Порядок в’їзду громадян України на територію Косово (Сербія)
Сербськими компетентними органами наголошується на необхідності в’їзду до Косово і Метохії лише через державний кордон Сербії, а наявність в проїзному документі відміток косовських властей про перетин кордону може розглядатися як порушення міграційно-візового режиму Сербії. У цьому зв’язку особи, які в’їхали до Косово не через територію центральної Сербії, зобов’язані спочатку виїхати з Косово до третьої країни, а потім в’їжджати до Сербії через сербські пункти пропуску на державному кордоні. 

 

Мапа